Międzynarodowa Konferencja Ratownictwa EMS-SAR

I Międzynarodowa Konferencja Ratownictwa EMS-SAR 2023, która odbyła się we współpracy między Politechniką Morską w Szczecinie i Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, to wydarzenie, które zgromadziło specjalistów z różnych dziedzin, w tym ratowników morskich, medycznych, wodnych, strażaków, wojskowych, studentów i naukowców. Była to pierwsza tego typu konferencja w regionie, a być może i w Polsce.

Konferencja, która odbyła się w obiektach Politechniki Morskiej, miała na celu przedstawienie specyfiki działalności ratowniczej w obliczu zagrożeń na morzu oraz praktyczne szkolenia z medycyny ratunkowej, technik przeżycia, ratownictwa wysokościowego, pomocy w warunkach przetrwania na morzu, TCCC na statkach i ratownictwa specjalistycznego.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od przemówień wygłoszonych przez JM Rektora PM Wojciecha Ślączkę, JM Rektora PUM Bogusława Machalińskiego oraz Prorektora ds. Morskich PM Arkadiusza Tomczaka. Następnie odbyła się seria wykładów, prezentacji i prelekcji prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin. Omówione tematy obejmowały zakres działań poszczególnych podmiotów w zdarzeniach nadzwyczajnych, systemy ratownicze w Polsce i na świecie, ratownictwo morskie, medycynę ratunkową, ratownictwo specjalistyczne, bezpieczeństwo państwa i rozwój gospodarki morskiej, pomoc medyczną w służbach mundurowych oraz edukację z zakresu pierwszej pomocy.

Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w praktycznych ćwiczeniach w Centrum Szkoleniowym Offshore MUSTC, w tym w szkoleniach dotyczących zaopatrywania ran i urazów w warunkach morskich, ratownictwa i ewakuacji z przestrzeni zamkniętych, ratownictwa i samoratownictwa w sektorze turbin wiatrowych oraz ćwiczeń Crew Transfer Vessel (CTV) i Triage w wirtualnej rzeczywistości.

Partnerzy wydarzenia, w tym wiodący światowi producenci i dystrybutorzy sprzętu oraz firmy szkoleniowe, zaprezentowali swoje innowacyjne rozwiązania i sprzęty ułatwiające przeprowadzanie akcji ratowniczych.

Uczestnicy konferencji otrzymali 13 punktów edukacyjnych zgodnie z Rozp. Ministra Zdrowia z dn. 13 grudnia 2019 w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych, a także certyfikaty za uczestnictwo w części teoretycznej oraz dodatkowe certyfikaty w zależności od zapisanych szkoleń praktycznych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli rektorzy renomowanych uczelni, w tym Politechniki Morskiej, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, a także Dyrektorzy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, a także wpływowe postaci światowej branży morskiej.

W rezultacie, konferencja EMS-SAR 2023 była wydarzeniem ciekawym i wartościowym, które łączy ludzi, służby, morze i ląd, i które przyczynia się do rozwoju wiedzy i umiejętności specjalistów z różnych dziedzin związanych z ratownictwem morskim i medycznym. Komitet Organizacyjny: przewodniczący Kamil Kielek oraz wiceprzewodniczący: Elżbieta Stojanowska oraz Maciej Denisiuk serdecznie dziękują za udział i zainteresowanie wydarzeniem.

Skip to content